INNHOLD > Foto: Per Flakstad 8    TEMA: Blålys for sykehusene 14    På veg inn i varmen 16    Helse Størst 18    Vi e’ klar 20    PORTRETTET: Langdistanseløperen 39    Look to Sandnes 40    FOTOREPORTASJEN: Som røde blodlegemer 46    Tvang UnitedHealth i kne 54    Roser Fagforbundet 55    Medlemmene avgjør valgkampsakene FASTE SPALTER 4 Nytt 7    Jans hjørne 24    Bare spør 27 Aktuelt 38 Seksjonslederen 49 Debatt 56 Oss 58 Kryssord 59    Tegneserie og Petit 62    JOBBLIV: Grensesprenger Snart vann i flere basseng I 2005 fortvilte svømmepresident Per Rune Eknes. Da sto over 200 svømmehaller stengt. Etter god hjelp fra fag- bevegelsen får han det som han ønsker. Nå skal det gis gunstige lån slik at bassengene kan fylles igjen. 30 > 27–38    SAMFERDSEL OG TEKNISK Fekk stoppa helsegigant Pam Smith ville ikkje godta at verdas største helseselskap UnitedHealth skulle overta hel- sesenteret i den engelske gru- vebyen. Ho gjekk til sak, og vann. 46 > 2 > Fagbladet 3/2007 Medlemsblad for Fagforbundet POSTADRESSE Postboks 7003, St. Olavs plass 0130 Oslo Telefon 23 06 40 00 ISSN 0809-9278 ANSVARLIG REDAKTØR Johnny Daugstad johnny.daugstad@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 49 REPORTASJESJEF Frode Rønning frode.ronning@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 67 REDAKSJONSSJEF Åslaug Rygg aaslaug.rygg@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 72 JOURNALISTER Titti Brun titti.brun@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 29 Per Flakstad per.flakstad@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 28 An C. Lindstrøm an.lindstrom@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 41 Monica Schanche monica.schanche@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 31 Karin E. Svendsen karin.svendsen@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 32 Even Tømte even.tomte@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 68 Vegard Velle vegard.velle@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 53 I permisjon: Randi Bodin Kristin Salicath Halvorsen Ingeborg Vigerust Rangul Foto: Albert H. Collett fbaargang2007 fbseksjonSAM