K INNHOLD > Foto: Eivind Senneset 8    TEMA: Når jeg blir 62... 14    – Etikken må på dagsorden 16    Alltid nær 20    PORTRETTET: Kraftdame med kamera 44    FOTOREPORTASJEN: Vel i hamn 50    To glade smuglere 58    Klar for innsats FASTE SPALTER 4 Nytt 7    Jans hjørne 24    Bare spør 27 Aktuelt 36    FOKUS: Hvordan bruke tolk 38 Seksjonslederen 54 Debatt 56    KRONIKK: Nekter lik arbeidstid for skift og turnus 60 Oss 62 Kryssord 63    Tegneserie og Petit 66    JOBBLIV: Stillingen ved te-tid Kreativ kunnskap Billedkunstneren Solveig Refslund delte av sin kreativitet og inspirerte rundt 60 aktivitører på Vestlandet. Hun ga mange tips om bruk av uortodokse materialer, og selv bruker hun både servietter og deler av vepsebol i sine kunstverk. 32 > 27–42    KIRKE, KULTUR OG OPPVEKST Husmorsmuglere Nino (bildet) og Laila fra Georgia har vært i Aserbajdsjan og handlet klær som de skal selge på marked i hjemlandet. 50 > 2 > Fagbladet 9/2007 Medlemsblad for Fagforbundet POSTADRESSE ANSVARLIG REDAKTØR Johnny Daugstad johnny.daugstad@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 49 REPORTASJESJEF Frode Rønning frode.ronning@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 67 REDAKSJONSSJEF Åslaug Rygg aaslaug.rygg@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 72 JOURNALISTER Titti Brun titti.brun@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 29 Per Flakstad per.flakstad@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 28 Sandra Lillebø sandra.lillebo@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 48 Monica Schanche monica.schanche@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 31 Karin E. Svendsen karin.svendsen@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 32 Even Tømte even.tomte@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 68 Vegard Velle vegard.velle@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 53 I permisjon: Randi Bodin Kristin Salicath Halvorsen An C. Lindstrøm Ingeborg Vigerust Rangul Postboks 7003, St. Olavs plass 0130 Oslo Telefon 23 06 40 00 ISSN 0809-926X 241 393 Trykksak R J L Foto: Heidi Hattestein T I M E M Ø E fbaargang2007 fbseksjonKIR