INNHOLD > Foto: Sidsel Hjelme 8    TEMA: Rusomsorg 14    Offentlig uføre taper 16    Lov til å jobbe 20    PORTRETTET: Rivjern fra Ryfylke 39    Tre argumenter for høyere skatt 40    FOTOREPORTASJEN: Klipp fra verden 46    Stolte, staute og spanske 54    Historisk deltidsseier FASTE SPALTER 4 Nytt 7    Jans hjørne 24    Bare spør 27 Aktuelt 36    FOKUS: Barnearbeidere i hjelp og omsorg 38 Seksjonslederen 49 Debatt 52    KRONIKK: Havkraft bygger bærekraftig industri 56 Oss 58 Kryssord 59    Tegneserie og Petit 62    JOBBLIV: Til å spise opp Sporty jobbmål Vålerenga fotball og flere store bedrifter samarbeider om prosjektet Jobbsjansen. De sørger for at ungdommer får tilbud om både fysisk trening og hjelp til å skaffe seg jobb. 32 > 27–38    KIRKE, KULTUR OG OPPVEKST Forbilde over landegrensene Kvinnekollektivet Olea Cosméticos i Andalusia gir inspirasjon til fagforeninger, studenter og arbeidsgivere langt utenfor Spanias grenser. 46 > 2 > Fagbladet 1/2008 Medlemsblad for Fagforbundet POSTADRESSE Postboks 7003, St. Olavs plass 0130 Oslo Telefon 23 06 40 00 ISSN 0809-926X ANSVARLIG REDAKTØR Johnny Daugstad johnny.daugstad@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 49 REPORTASJESJEF Frode Rønning frode.ronning@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 67 REDAKSJONSSJEF Åslaug Rygg aaslaug.rygg@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 72 JOURNALISTER Titti Brun titti.brun@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 29 Per Flakstad per.flakstad@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 28 Sandra Lillebø sandra.lillebo@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 48 Monica Schanche monica.schanche@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 31 Karin E. Svendsen karin.svendsen@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 32 Even Tømte even.tomte@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 68 Ingeborg Vigerust Rangul ingeborg.rangul@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 33 I permisjon: Randi Bodin Kristin Salicath Halvorsen An C. Lindstrøm Vegard Velle Foto: Arne Bjørndal fbaargang2008 fbseksjonKIR