I Foto: Nina Hanssen INNHOLD > Foto: Audun Hasvik 8    TEMA: Hvorfor er Terje mest verdt? 14    Nå starter tariffoppgjøret 16    Kampen om AFP 18    Jeg skal skrive igjen 20    Fra forhandlinger til dialog 40    FOTOREPORTASJEN: I begynnelsen... 46    Helsearbeidere uten lønn 54    Usikkert om læreplasser FASTE SPALTER 4 Nytt 7    Jans hjørne 24    Bare spør 27 Aktuelt 36    FOKUS: Multi utility 38 Seksjonslederen 49 Debatt 52    KRONIKK: Kampen om valgseieren 56 Oss 58 Kryssord 59    Tegneserie og Petit 62    JOBBLIV: Tull og tøys Krever likebehandling Nav er blitt en bastard. Urimelige lønnsforskjeller blant ansatte som utfører nøyaktig samme arbeid. Lederne har ulike fullmakter, avhengig av om de er statlig eller kommunalt ansatt. Dette var påstander som kom fram på en tillitsvalgtkonferanse for Nav-ansatte i Telemark. 28 > 27–38    KONTOR OG ADMINISTRASJON Verre enn på lenge Israels okkupasjon av Vestbredden og Gaza hindrer at livsviktig medisin og utstyr slippes inn til palestinerne. Konflikten mellom Fatah og Hamas bidrar heller ikke til lyse framtidsutsikter. 46 > 2 > Fagbladet 2/2007 Medlemsblad for Fagforbundet POSTADRESSE ANSVARLIG REDAKTØR Johnny Daugstad johnny.daugstad@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 49 REPORTASJESJEF Frode Rønning frode.ronning@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 67 REDAKSJONSSJEF Åslaug Rygg aaslaug.rygg@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 72 JOURNALISTER Titti Brun titti.brun@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 29 Per Flakstad per.flakstad@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 28 Sandra Lillebø sandra.lillebo@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 48 Ingeborg Vigerust Rangul ingeborg.rangul@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 33 Monica Schanche monica.schanche@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 31 Karin E. Svendsen karin.svendsen@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 32 Even Tømte even.tomte@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 68 I permisjon: Randi Bodin Kristin Salicath Halvorsen An C. Lindstrøm Vegard Velle Postboks 7003, St. Olavs plass 0130 Oslo Telefon 23 06 40 00 ISSN 0809-9286 241 393 Trykksak T E M J L M E R K Ø fbaargang2008 fbseksjonKON