M INNHOLD > Foto: Karin E. Svendsen 8    TEMA: En syk historie 14    Big business i barnehagene 18    Prosjektet er over, samarbeidet fortsetter 20    PORTRETTET: Angrer ingenting 26    Nærmer seg innflytting 44    FOTOREPORTASJEN: Gir ikke opp 50    Små saumar, store draumar 58    Lavere sykefravær tross færre ansatte FASTE SPALTER 4 Nytt 7    Jans hjørne 24    Bare spør 27 Aktuelt 42 Seksjonslederen 53 Debatt 56    KRONIKK: Avfall som internasjonal handelsvare 60 Oss 62 Kryssord 63 Petit 66    JOBBLIV: Pudder under brettet Ingen går tomhendt Alle som kommer til Lærings- og mestringssenteret (LMS) i Sandefjord skal ha utbytte av det. Noen får nye kontakter, andre orientering om regelverk. En del havner også på kurs i regi av LMS i samarbeid med en brukerorganisasjon. 30 > 27–42    HELSE OG SOSIAL Vegen til fridom Kvinner som sit fengsla i Romania kan «kjøpe» seg kortare straff ved å ta utdanning, gå på kurs eller jobbe i fengselet. Mange av dei insette er narkomane, og dei får hjelp av psykolog og medisinar til å slutte. 50 > 2 > Fagbladet 3/2010 Medlemsblad for Fagforbundet POSTADRESSE ANSVARLIG REDAKTØR Kirsti Knudsen kirsti.knudsen@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 49 REDAKSJONSSJEF Åslaug Rygg aaslaug.rygg@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 72 JOURNALISTER Titti Brun titti.brun@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 29 Per Flakstad per.flakstad@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 28 Sidsel Hjelme sidsel.hjelme@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 48 Ingeborg Vigerust Rangul ingeborg.rangul@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 33 Monica Schanche monica.schanche@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 31 Karin E. Svendsen karin.svendsen@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 32 Vegard Velle vegard.velle@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 53 I permisjon: Kristin Salicath Halvorsen An C. Lindstrøm Postboks 7003, St. Olavs plass 0130 Oslo Telefon 23 06 40 00 ISSN 0809-9251    241 393 Trykksak J I E Foto: Heidi Hattestein E K R Ø L T M fbaargang2010 fbseksjonHEL