Foto: Heidi Hattestein og Marit Bendz M INNHOLD > Foto: Erik M. Sundt 8    TEMA: En syk historie 14    Big business i barnehagene 18    Prosjektet er over, samarbeidet fortsetter 20    PORTRETTET: Angrer ingenting 26 Nærmer seg innflytting 40    FOTOREPORTASJEN: Gir ikke opp 46    Små saumar, store draumar 54    Lavere sykefravær tross færre ansatte FASTE SPALTER 4 Nytt 7    Jans hjørne 24    Bare spør 27 Aktuelt 38 Seksjonslederen 49 Debatt 52    KRONIKK: Avfall som internasjonal handelsvare 56 Oss 58 Kryssord 59 Petit 62    JOBBLIV: Pudder under brettet Organiser dere Eli Saua Svalastog og Lise Larsen i Fagforbundet Telemark får nye medlemmer i Pasientreiser i Skien. – Det er viktig å ha en fagforening i ryggen når du ønsker fast ansettelse, sier de to. 32 > 27–38    KONTOR OG ADMINISTRASJON Vegen til fridom Kvinner som sit fengsla i Romania kan «kjøpe» seg kortare straff ved å ta utdanning, gå på kurs eller jobbe i fengselet. Mange av dei insette er narkomane, og dei får hjelp av psykolog og medisinar til å slutte. 46 > 2 > Fagbladet 3/2010 Medlemsblad for Fagforbundet POSTADRESSE ANSVARLIG REDAKTØR Kirsti Knudsen kirsti.knudsen@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 49 REDAKSJONSSJEF Åslaug Rygg aaslaug.rygg@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 72 JOURNALISTER Titti Brun titti.brun@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 29 Per Flakstad per.flakstad@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 28 Sidsel Hjelme sidsel.hjelme@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 48 Ingeborg Vigerust Rangul ingeborg.rangul@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 33 Monica Schanche monica.schanche@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 31 Karin E. Svendsen karin.svendsen@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 32 Vegard Velle vegard.velle@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 53 I permisjon: Kristin Salicath Halvorsen An C. Lindstrøm Postboks 7003, St. Olavs plass 0130 Oslo Telefon 23 06 40 00 ISSN 0809-9286    241 393 Trykksak J I E E K R Ø L T M fbaargang2010 fbseksjonKON