I ANSVARLIG REDAKTØR Kirsti Knudsen kirsti.knudsen@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 49 REDAKSJONSSJEF åslaug Rygg aaslaug.rygg@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 72 JOURNALISTER Titti Brun titti.brun@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 29 Per Flakstad per.flakstad@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 28 Sidsel Hjelme sidsel.hjelme@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 48 Ingeborg Vigerust Rangul ingeborg.rangul@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 33 Monica Schanche monica.schanche@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 31 Karin E. Svendsen karin.svendsen@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 32 Ola Tømmerås ola.tommeras@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 50 Vegard Velle vegard.velle@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 53 TYPOGRAFER Vidar Eriksen vidar.eriksen@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 69 Knut Erik Hermansen knut.hermansen@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 70 ANNONSER Lillian Lindberg lillian.lindberg@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 46 Annonsemateriell sendes til annonser@fagforbundet.no Faks 23 06 44 07 Omsorgsautomaten Petit Per Flakstad noen ganger med et Ja, ja. Så ille kan det vel ikke væreª. Men det er jo mye du kan gjøre selv også,ª fortsatte automaten, og jeg forsøkte å skjerpe sansene. Akkurat da var det som om noe skjedde, lyden ble svakere og automatstemmen endret seg og hørtes ut som når min barndoms kassettspiller hadde hatt de samme batteriene for lenge. Så ble den helt stille. Først satt jeg helt rådvill. Men så skjønte jeg poenget. Jeg måtte putte på en 20-krone til. Morn morn, du,ª sa automaten Morn morn, du,ª sa automaten blidt. Mer skulle det ikke til for at jeg var hektet på. Der satt jeg, uten nære slektninger, og med stadig færre levende mennesker rundt meg. De som arbeider her kommer innom en sjelden gang, og jeg har tatt det som et tegn på at jeg helst ikke bør forstyrre når stadig flere av dem har svære klokker hengende utenpå brystlomma på det hvite arbeidsantrekket. Hvorfor skal de bruke ekstra tid på meg, når det er så mange andre som også venter på dem? Så jeg smøg beina inn i de myke tøflene mine, tasset ut på gangen og puttet på en 20-krone. Det kunne da ikke skade med et lite forsøk... Automaten hadde en slik varm og koselig stemme: Hvordan har De har ingen bein som må løpe stadig fortere, ingen dårlig samvittighet for alt de ikke rekker.ª maten. Jeg hadde fått en venn! Den lyttet tålmodig, og avbrøt meg De nye automatene, derimot... De må jo ha tid. De har ingen bein som må løpe stadig fortere, ingen dårlig samvittighet for alt de ikke    Det forstår jeg godt,ª sa auto-    ?blidt. Quiz 3. Hvem skrev dramaet Ungen (1911) om den unge fabrikkarbeideren som havner i uløkkaª? ˇ€‹ Kjente personer 3 poeng: Hun er født i 1960, vokste opp i Porsgrunn. Mellomfag i sosialpedagogikk og grunnfag i kriminologi. Tillitsverv i Sosialistisk Ungdom fra 1982. 2 poeng: Valgt inn på Stortinget i 1989, ga ut boka Rett fra hjertet i 2004. Var første norske partileder med egen blogg. 3 poeng: I 1997 ble hun partileder og fra 2005 statsråd i Stoltenbergs andre regjering. ˇ€‹ Historie  fagbevegelsen 1. Liv S. Nilsson var den første kvinnelige lederen i et av LOs fagforbund. Hvilket? 2. I hvilket år ble LO stiftet? 3. Hva het LO-lederen som satt i perioden 1945 1965? 241 393 ˇ€‹ Yrker  kjente personer 1. Hvilken yrkesbakgrunn har Jan Davidsen, leder i Fagforbundet? 2. Fra hvilken bransje kom tidligere LO-leder Yngve Hågensen? 3. Hva var yrket til Einar Gerhardsen? ˇ€‹ Yrker 1. Hva gjør en portør på et sykehus? 2. Hva er en arkivar? 3. Hva er en stiger? ˇ€‹ Film og teater 1. Hva het filmen fra gruvemiljøet på Røros med Liv Ullmann i hovedrollen? 2. Hvilket romanverk av Johan Falkberget er utgangspunktet for filmen An-Magritt? Trykksak REPRO/TRYKK Aktietrykkeriet AS rekker. De bare er der. Ganske billige er de visst også, etter det jeg har hørt. Spørsmålene er hentet fra boka Arbeidslivsquiz og fra 1. mai Fagforeningsspillet, utgitt av Gyldendal Norsk Forlag i samarbeid med flere forbund. du det i dag?ª spurte den. Og jeg svarte at det kunne vel ha vært bedre; lange dager, litt svakere i beina, tung i pusten. Og at jeg savnet flere folk rundt meg. Med lett ristende hender fomlet jeg fram en ny mynt, puttet den i rett spalte, og ventet spent. Fagbladet 10/2010 > 59 L Ø K M T Svar: ˇ€‹ Yrker  kjente personer 1. Brannmann. 2. Fra papirindustrien. 3. Veiarbeider. ˇ€‹ Yrker 1. Frakter pasienter fra et sted til et annet. 2. En fagutdannet person ved et arkiv. 3. Arbeidsleder i gruve. ˇ€‹ Film og teater 1. An-Magritt (1969). 2. Nattens brød. 3. Oscar Braaten. ˇ€‹ Kjente personer Kristin Halvorsen. ˇ€‹ Historie  fagbevegelsen 1. Norsk Kommuneforbund (nå inngått i Fagforbundet), valgt i 1985. 2. 1. april 1899. 3. Konrad Nordahl. R E M E J fbaargang2010 fbseksjonSAM