¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇL Tilbakeblikk Tekst: ARNSTEIN HØLMEBAKK Vestlandskongen De fire storeª var et stående uttrykk i forbundssjargongen på 1960- og 70-tallet. Småkonger og -prinser var det mange av. ANSVARLIG REDAKTØR Kirsti Knudsen kirsti.knudsen@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 49 REDAKSJONSSJEF åslaug Rygg aaslaug.rygg@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 72 JOURNALISTER Titti Brun titti.brun@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 29 Per Flakstad per.flakstad@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 28 Sidsel Hjelme sidsel.hjelme@fagforbundet.no 23 06 44 48 Nina Berggren Monsen nina.monsen@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 33 Ingeborg Vigerust Rangul Permisjon Karin E. Svendsen karin.svendsen@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 32 Ola Tømmerås ola.tommeras@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 6-70 Vegard Velle vegard.velle@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 6-73 TYPOGRAFER Vidar Eriksen vidar.eriksen@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 69 Knut Erik Hermansen knut.hermansen@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 70 ANNONSER Lillian Lindberg lillian.lindberg@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 46 Annonsemateriell sendes til annonser@fagforbundet.no Faks 23 06 44 07 ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇDe fire storeª i Norsk Kommuneforbund var nestorene blant de regionale kontorlederne: Håkon Endresen (Rogaland, Vest-Agder), Brynjulf Grønvik (Nordland, Troms, Finnmark), Nils Aune (Trøndelagsfylkene, Møre og Romsdal) og Willy Davidsen (Hordaland, Bergen, Sogn og fjordane). Respektert av alle Mest kjent av disse småkongene var Willy Davidsen, ofte bare kalt Vestlandskongenª. Uttrykket var ikke ironisk ment, dessuten var kallenavn sterkt rotfestet i arbeidslivet den gangen. Willy Davidsen var kjent som en usedvanlig dyktig forhandler, både fryktet og respektert hos den ærede motpartª. Samtidas ledere i Sentralforbundet (datidas KS) kunne framheve hans etterrettelighet og innsikt, også om det ble reist tvil om tolkningen av en eller annen bestemmelse etter et oppgjør. Bare ring Davidsen i Bergen, så får du vite hva som er riktig,ª het det gjerne blant arbeidsgiverne på Vestlandet. Eventyr og dramatikk Det var ikke minst mannens eventyrlige og dramatiske opplevelser i ungdommen og under krigen som gjorde ham til en levende legende langt utenfor NKFs rekker. Han var den yngste nordmann som kjempet KLASSEKJEMPER: Willy (1919 1982) og Olga Davidsen er foreldrene til nåværende forbundsleder Jan Davidsen. i de Internasjonale brigader (Thalmann-brigaden) mot fascistene i den spanske borgerkrigen. På vervekontoret i Paris måtte han juge på seg tre år på alderen for å bli godkjent som frivillig. Med støtte av Hitlers panserstyrker og tyske fly, hadde Franco nådd fram til Middelhavet og for første gang delt det republikanske Spania i to. Minst tredjeparten av de frivillige som kjempet mot fascismen på spansk jord mistet livet. Willy fikk bombesplinter i bena. Under verdenskrigen som fulgte var Willy blant de mange spaniakjemperne som havnet i tysk fangenskap. Han ble arrestert i 1941 og satt i tyske konsentrasjonsleirer til frigjøringen i 1945. Fra reserve til fast Tilbake på norsk jord gjaldt det å skaffe seg en jobb, og etter noen uker begynte han som reserve i Bergen Sporvei. Her vant Willy Davidsen sitt første slag, da han i spissen for andre reserver kjempet seg til en fast arbeidsplass. Først som tilhengerkonduktør, så trikkefører og siden bussjåfør. I 1951 ble han formann i Sporveisfunksjonærenes forening, og ledet senere NKFs distriktsstyre i Bergen til han på landsmøtet i 1962 ble valgt til forbundets vestlandssekretær. Da NKF etter diktatoren Francos død ble invitert til spansk LOs frihetskongress på slutten av 1970-årene, ble Willy Davidsen pekt ut til å tale på vegne av de nordiske forbundene. Her møtte han flere av sine gamle kamerater, og det ble nok et av hans livs øyeblikk da han på kongressen ble introdusert som 18-åringen som hadde kjempet for demokratiet i Spania. Hele den svære forsamlingen reiste seg i spontan hyllest og lønnet ham med et voldsomt bifall. 241 REPRO/TRYKK Aktietrykkeriet AS ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ50 > Fagbladet 5/2013 Trykksak 393 E Ø J I T M R K E M fbaargang2013 fbseksjonSAM