¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇNyberg ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇANSVARLIG REDAKTØR Kirsti Knudsen kirsti.knudsen@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 49 REDAKSJONSSJEF åslaug Rygg aaslaug.rygg@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 72 JOURNALISTER Titti Brun titti.brun@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 29 Per Flakstad per.flakstad@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 28 Sidsel Hjelme Sidsel.hjelme@fagforbundet.no 23 06 44 48 Nina Monsen ina.monsen@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 33 Ingeborg Vigerust Rangul Permisjon Karin E. Svendsen karin.svendsen@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 32 Ola Tømmerås ola.tommeras@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 6-70 Vegard Velle vegard.velle@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 6-73 TYPOGRAFER Vidar Eriksen vidar.eriksen@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 69 Knut Erik Hermansen knut.hermansen@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 70 ANNONSER Lillian Lindberg lillian.lindberg@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 46 Annonsemateriell sendes til annonser@fagforbundet.no Faks 23 06 44 07 Robert Nyberg er blant de mest brukte satiretegnerne i Sverige. Gjennom et samarbeid med Fagforbundets søsterorganisasjon Kommunal i rundt tjue år, har han nådd ut til et bredt publikum. Han tegner i dag regelmessig for Aftonbladet og for flere faglige magasiner  nå også for Fagbladet. Robert var initiativtaker til satirarkivet.se, en nettside for politiske satiretegninger. Han har fått flere prestisjetunge priser. Se også www.robertnyberg.nu ¸ˇ¸ˇNytt år  nye eventyr Så var det nye året her, med hundrevis av blanke dager som er fulle av mulighetene du ikke brukte i fjor, eller året før der og året før der igjen... Men i år skal du kaste deg ut i det. Kanskje du rett og slett bare skal dra ut i det store eventyret. Gå på en buss, eller et tog, eller sette deg i bilen og bare dra. Men så er det ikke bare å gjøre det heller! Jeg mener, hvilket spor går toget til eventyret fra? Eller fra hvilken bussholdeplass går riktig buss? Så det blir til at du gjør som jeg; tar det vanlige toget eller den vanlige bussen. Og så reiser du hjem og spiser middag. Det gjorde du i fjor, og det gjør du vel i år også. Så mye for det eventyret! Hvorfor kom jeg til å tenke på dette? Jo, jeg fikk ei bok om tegneseriefiguren Tintin til jul. Den belgiske reporteren og eventyreren hører definitivt med blant dem som lar seg lokke ut på eventyr. Og så leste jeg om igjen noen av de gamle historiene, blant annet der Tintin reiser langt av gårde uten å finne skatten han jakter på. Det viser seg nemlig at den var gjemt rett foran nesa hans  hjemme! Og slik kan det være med våre eventyr også; de trenger ikke være store eller ligge gjemt langt unna. Kanskje det holder å besøke noen gamle venner som du bare har snakket med på facebook de siste årene, eller lage en matrett du ikke har spist før, eller gjøre noe annet du aldri har gjort. Mye kan bli et lite eventyr hvis du bestemmer deg for det. Godt nytt år! Per Flakstad ¸ˇ¸ˇ¸ˇ¸ˇ241 REPRO/TRYKK Aktietrykkeriet AS Trykksak 393 Fagbladet 1/2014 > 57 M Ø J L I M E R K E T fbaargang2014 fbseksjonKIR