Nyberg ANSVARLIG REDAKTØR Kirsti Knudsen kirsti.knudsen@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 49 REDAKSJONSSJEF Åslaug Rygg aaslaug.rygg@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 72 JOURNALISTER Titti Brun titti.brun@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 29 Per Flakstad per.flakstad@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 28 Simen Aker Grimsrud simen.aker.grimsrud@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 37 Sidsel Hjelme sidsel.hjelme@fagforbundet.no 23 06 44 48 Nina Monsen nina.monsen@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 33 Ingeborg Vigerust Rangul Permisjon Karin E. Svendsen karin.svendsen@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 32 Ola Tømmerås ola.tommeras@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 6-70 Vegard Velle vegard.velle@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 6-73 TYPOGRAFER Vidar Eriksen vidar.eriksen@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 69 Knut Erik Hermansen knut.hermansen@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 70 ANNONSER Lillian Lindberg lillian.lindberg@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 46 Annonsemateriell sendes til annonser@fagforbundet.no Faks 23 06 44 07 MILJØMERKET 241 393 Trykksak REPRO/TRYKK Aktietrykkeriet AS Magiske ord Tryllekunstnere bruker dem hele tida: Abrakadabra! Simsalabim! Eventyrfigurer bruker flere ord, eller til og med hele setninger: Sesam, sesam, lukk deg opp, sa vedhoggeren Ali Baba. Forvento Vergum, messet Harry Potter, mens han forsøkte å beskytte seg mot desperanter fra trollmannsfengslet Azkaban. Jeg fikk bruk for mine magiske ord allerede før jeg begynte på skolen. Grunnen var rett og slett at jeg var så liten. Med mine 116 cm over bakken måtte jeg undersøkes hos skolepsykolog og ta en IQ-test for å fastslå om jeg var skolemoden, eller om jeg burde vente et år og begynne i første klasse med elever som var ett år yngre. Det var da jeg brukte de magiske ordene mine: – Trigonometrisk punkt, sa jeg. – Kan du det? spurte psykologen forbløffet. Jeg nikket. Tidligere på våren hadde jeg nemlig vært med faren min i skogen, og der fant vi en stolpe med en trefigur på toppen. «Det heter et trigonometrisk punkt,» fortalte far. Da vi gikk hjemover, hørte han taktfaste og stadige gjentakelser bak seg: Tri-go-nometrisk- punkt, tri-go-no-metrisk- punkt. Jeg hadde fått et verdifullt, magisk ord. Skolepsykologen slo imponert ut med armene og mente at denne gutten var så smart at han måtte få begynne på skolen fortere enn svint. Og til dem som lurer: Nei, jeg vet fortsatt ikke hva et trigonometrisk punkt er. Kanskje jeg skulle google det en dag… Per Flakstad Fagbladet 5/2014 < 61 fbaargang2014 fbseksjonKIR