Nyberg ANSVARLIG REDAKTØR Kirsti Knudsen kirsti.knudsen@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 49 REDAKSJONSSJEF Åslaug Rygg aaslaug.rygg@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 72 JOURNALISTER Titti Brun titti.brun@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 29 Per Flakstad per.flakstad@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 28 Simen Aker Grimsrud simen.aker.grimsrud@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 37 Sidsel Hjelme sidsel.hjelme@fagforbundet.no 23 06 44 48 Nina Monsen nina.monsen@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 33 Ingeborg Vigerust Rangul Permisjon Karin E. Svendsen karin.svendsen@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 32 Ola Tømmerås ola.tommeras@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 6-70 Vegard Velle vegard.velle@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 6-73 TYPOGRAFER Vidar Eriksen vidar.eriksen@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 69 Knut Erik Hermansen knut.hermansen@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 70 ANNONSER Lars-Kristian Berg lakris@lakrismedia.no Telefon 930 03 338 MILJØMERKET 241 393 Trykksak REPRO/TRYKK Aktietrykkeriet AS Er du lykkelig? Ikke så ofte, men av og til har jeg sittet og lurt på hvor de egentlig ble av. Hvordan har de det? Er de lykkelige? Akkurat som Odd Børretzen kunne drømme om nakken til jenta som satt på pulten foran, eller gutta i Tre små kinesere som så på et gammelt klassebilde, kunne jeg plutselig begynne å tenke på en person fra nær fortid. Og jeg spurte meg selv alltid: Hvor er du nå? Har du det bra? Er du lykkelig? Det var gamle venner, fra skolen, treninga, nabolaget. Svarene fikk jeg ikke, for dette var før internett og Facebook og «Du vet du er fra»-farsotten med mimrebilder fra alle steder. Plutselig er de der alle sammen! Tom fra klassen, Jørund fra kameratflokken, Stein og Liv Kjersti fra treninga. Nå slipper jeg lenger å lure på hvor de er blitt av. Jeg har full kontroll! Eller? Jeg ser flasker i kjølere, svære svømmebasseng sør i Europa, eksotiske steder og mer eller mindre stive selfie-smil mot mobilkameraet. Jeg hører om maten de spiser, hvordan de elsker barna de har fått, familien, vennene. Det er så sprekt og flott og tøft/nusselig (stryk det som ikke passer) at det noen ganger nesten er til å bli kvalm av. Og så lurer jeg: Mellom de hysterisk brede smilene, vinglassene, utsiktene og de litt klisjeaktige hyllestene til livet, maten, kjæresten/ektefellen/ barna og alt det andre folk liker å vise fram, betyr det at de har det bra? Hvordan har de det egentlig? Er de lykkelige? Vet jeg i grunnen like lite nå om hvordan gamle venner egentlig har det som før internett og Facebook? Per Flakstad Fagbladet 6-7/2014 < 61 fbaargang2014 fbseksjonKIR