Fagbladet 2/2015 < 61 ANSVARLIG REDAKTØR Kirsti Knudsen kirsti.knudsen@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 49 REDAKSJONSSJEF Åslaug Rygg aaslaug.rygg@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 72 JOURNALISTER Titti Brun titti.brun@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 29 Per Flakstad per.flakstad@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 28 Simen Aker Grimsrud simen.aker.grimsrud@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 37 Sidsel Hjelme sidsel.hjelme@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 48 Nina Monsen nina.monsen@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 33 Ingeborg Vigerust Rangul Permisjon Karin E. Svendsen karin.svendsen@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 43 Ola Tømmerås ola.tommeras@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 50 Vegard Velle vegard.velle@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 53 TYPOGRAFER Vidar Eriksen vidar.eriksen@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 69 Knut Erik Hermansen knut.hermansen@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 70 ANNONSER Lars-Kristian Berg lakris@lakrismedia.no Telefon 930 03 338 Repro /tryk Aktietrykkeriet AS Kjenner du navnene på mange rytmegitarister og defensive midtbanespillere? Ikke det, nei. Du er sannsynligvis ikke alene. Men vi snakker om de viktige menneskene som holder bandet og fotballaget gående – holder grooven i gang mens vokalisten og frontfiguren flørter med publikum fra sin posisjon lengst framme på scenekanten. Den defensive midtbanespilleren løper og sliter, ødelegger for motstanderne og gjør samtidig medspillerne sine gode. Det er derfor spissene kan bøtte inn mål – fordi den defensive midtbanespilleren har gjort grovjobben. Vokalisten er kjendis. Spissene får bestemannspremiene. Bak står rytmegitaristene og de defensive midtbanespillerne og applauderer. De er fornøyd. For når folk rundt dem glitrer, betyr det at de har gjort jobben sin. De glitrer uten å synes! Kanskje de skulle ha vært mer opptatt av selvutvikling – blitt mer offensive og selvbevisste, og forlangt større oppmerksomhet. Se på meg! Eller kanskje det er vi andre som burde være mindre opptatt av oss selv. Kanskje burde vi også være mer opptatt av å gjøre andre gode i stedet for alltid å skulle glitre selv. Det fins forresten én rytmegitarist som de fleste kjenner. Da en Rolling Stones-kjenner fikk spørsmål om bandet hadde vært like bra med en annen vokalist enn Mick Jagger, nølte han lenge før han tvilte seg fram til et «neppe». Så fikk han samme spørsmål om gitarist Keith Richards. Da kom svaret øyeblikkelig og kontant: «Nei!» Per Flakstad De som glitrer uten å synes nyberg fbaargang2015 fbseksjonKON