NYBERG ANSVARLIG REDAKTØR Kirsti Knudsen kirsti.knudsen@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 49 REDAKSJONSSJEF Åslaug Rygg aaslaug.rygg@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 72 JOURNALISTER Titti Brun titti.brun@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 29 Per Flakstad per.flakstad@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 28 Simen Aker Grimsrud simen.aker.grimsrud@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 37 Sidsel Hjelme sidsel.hjelme@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 48 Nina Monsen nina.monsen@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 33 Ingeborg Vigerust Rangul Permisjon Karin E. Svendsen karin.svendsen@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 43 Ola Tømmerås ola.tommeras@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 50 Vegard Velle vegard.velle@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 53 TYPOGRAFER Vidar Eriksen vidar.eriksen@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 69 Knut Erik Hermansen knut.hermansen@fagforbundet.no Telefon 23 06 44 70 ANNONSER Salgsfabrikken v/Britt Fossum Telefon 900 52 210 Materiell sendes materiell@salgsfabrikken.no REPRO/TRYKK Aktietrykkeriet AS «Jeg er Skavlan» Vi mennesker mener mye om mangt, for eksempel når en tv-journalist stiller relevante, men kritiske spørsmål til den snart friskmeldte lederen for et kontroversielt politisk parti. Da hisser mange seg opp, og syns det er provoserende, ufint og på grensen til trakasserende. Det ble etablert en «Boikott Skavlan»-profil på Facebook med nesten 15.000 likere, og kringkastingsrådet fikk over 3000 klager. Det pussige er at mange av de menneskene som vil boikotte Skavlan, er de samme som hyllet det franske satire magasinet Charlie Hebdo etter at redaksjonen ble angrepet og mange av de ansatte ble drept i januar. Da solidariserte de seg med den frie meningsytring, uansett hvor krenkende eller provoserende den kunne være. Kanskje Skavlan heller skulle kommentert norsk politikk ved å la reporter Niklas tørke seg bak med det norske flagget. Som kritikk mot kongehuset kunne han kalt prinsessa for ei hore og kongen en hallik, og så kunne han ha sagt at paven er Guds pedofile stedfortreder på jorda. Litt sånn som Charlie Hebdo har som sin stil. For da ville vi ikke bedt om boikott, men tvert imot hyllet ham for modig bruk av ytringsfriheten. Statsministeren ville ha gått i tog sammen med ytringsfrihetsforkjemper Finn Jarle Sæle og mange andre. De ville ha hevet røsten for retten til fri ytring, og ropt: «Jeg er Skavlan!» Men å bruke stemmen til å stille kritiske spørsmål til en politiker: Nei, der går visst grensen… Per Flakstad Fagbladet 4/2015 < 65 fbaargang2015 fbseksjonHEL