NYBERG ANSVARLIG REDAKTØR Kirsti Knudsen kirsti.knudsen@fagbladet.no Telefon 908 95 206 REDAKSJONSSJEF Åslaug Rygg aaslaug.rygg@fagbladet.no Telefon 905 49 278 NETTREDAKTØR Knut Andreas Nygaard knut.nygaard@fagbladet.no Telefon 911 58 222 JOURNALISTER Titti Brun Permisjon Per Flakstad per.flakstad@fagbladet.no Telefon 907 78 397 Kathrine Geard kathrine.geard@fagbladet.no Telefon 906 17 786 Simen Aker Grimsrud simen.aker.grimsrud@fagbladet.no Telefon 477 01 635 Sidsel Hjelme sidsel.hjelme@fagbladet.no Telefon 951 09 839 Ingeborg Vigerust Rangul Permisjon Ellen Stai ellen.stai@fagbladet.no Telefon 959 65 980 Karin E. Svendsen karin.svendsen@fagbladet.no Telefon 991 54 314 Ola Tømmerås ola.tommeras@fagbladet.no Telefon 909 20 302 Vegard Velle vegard.velle@fagbladet.no Telefon 932 56 832 TYPOGRAFER Vidar Eriksen vidar.eriksen@fagbladet.no Telefon 476 83 258 Knut Erik Hermansen knut.hermansen@fagbladet.no Telefon 476 83 122 ANNONSER Salgsfabrikken v/Britt Fossum Telefon 900 52 210 Materiell sendes: materiell@salgsfabrikken.no REPRO/TRYKK Aktietrykkeriet AS Bortenfor språket Han het Alan Kurdi. Og han nene og diskusjonen rundt Eller lar vi oss berøre, og ble bare tre år gammel. bildet, vil vesle Alan være ett kaster oss ut i spontanaksjoner Han endte sitt liv i havet, og av enkeltmenneskene som for å gi klær, mat, støtte – og til ble plukket opp på en strand representerer hele flyktningog med husly, selv om vi ikke utenfor Bodrum i Tyrkia. tragedien i Middelhavet. klarer å sette ord på avmakten, Bildet av den vesle gutten, Hvordan reagerer vi på bildet sinnet, sorgen og frustrasjonen? der han ligger livløs i dønninav lille Alan? Han kunne vært For tragedier som det som nå gene som ruller inn mot barnet eller barnebarnet til en foregår i Middelhavets bølger stranden, iført en hverdagslig hvilken som helst norsk familie. – for enkeltmennesker, for blå kortbukse og rød t-skjorte, Lukker vi oss inne i et hardt Syria, for hele verden – er så har berørt en hel verden. skall og beskytter oss med at forferdelige at de ligger Bilder, så hverdagslige, men «dette angår ikke meg», eller bortenfor språket. samtidig med et så tragisk og tar vi på oss en t-trøye med Eller som Odd Børretzen sa sterkt innhold, blir stående «Good journey – Sea advendet: Noen ganger finner vi ikke som symboler, og de blir alltid ture» og beviser for en hel ord. For det finnes ikke ord for gjenstand for diskusjon. nasjon at vi har netthinner av alt. Uavhengig av spekulasjostål og et hjerte av flint? Per Flakstad Fagbladet 8/2015 < 61 fbaargang2015 fbseksjonSAM