NYBERG ANSVARLIG REDAKTØR Kirsti Knudsen kirsti.knudsen@fagbladet.no Telefon 908 95 206 REDAKSJONSSJEF Åslaug Rygg aaslaug.rygg@fagbladet.no Telefon 905 49 278 NETTREDAKTØR Knut Andreas Nygaard knut.nygaard@fagbladet.no Telefon 911 58 222 JOURNALISTER Titti Brun Permisjon Per Flakstad per.flakstad@fagbladet.no Telefon 907 78 397 Kathrine Geard kathrine.geard@fagbladet.no Telefon 906 17 786 Simen Aker Grimsrud simen.aker.grimsrud@fagbladet.no Telefon 477 01 635 Sidsel Hjelme sidsel.hjelme@fagbladet.no Telefon 951 09 839 Ingeborg Vigerust Rangul Permisjon Ellen Stai ellen.stai@fagbladet.no Telefon 959 65 980 Karin E. Svendsen karin.svendsen@fagbladet.no Telefon 991 54 314 Ola Tømmerås ola.tommeras@fagbladet.no Telefon 909 20 302 Vegard Velle vegard.velle@fagbladet.no Telefon 932 56 832 TYPOGRAFER Vidar Eriksen vidar.eriksen@fagbladet.no Telefon 476 83 258 Knut Erik Hermansen knut.hermansen@fagbladet.no Telefon 476 83 122 ANNONSER Salgsfabrikken v/Frode Frantzen Telefon 907 39 687 Materiell sendes: materiell@salgsfabrikken.no REPRO/TRYKK Aktietrykkeriet AS Fotfolket Ekspertene analyserte og trillet terninger. De fleste var også rørende enige om hvem som hadde gjort det best, hvem som var OK, og hvem som hadde gjort det direkte dårlig. Nei, denne gangen snakker jeg ikke om forfattere eller filmregissører, eller om overbetalte fotballspillere eller utagerende musikere. Jeg snakker om noe så hverdagslig som norske politikere. Ikke hvilke politikere som helst, heller. Men om selveste partilederne og deres innsats i tv-studioene. For selv om det var lokal valg, så var det partilederne – de som ikke skulle velges til noe som helst – som ble vurdert, analysert og som fikk innsatsen taksert på en skala fra én til seks. For når vi nå vet fasiten, hvordan det faktisk gikk, så kan vi analysere, vurdere og trille terning på alle forståsegpåerne og ekspertene. Terningkast seks? Overhodet ikke! De utpekte Senterpartiets Trygve Slagsvold Vedum og miljøpartiets Rasmus Hansson som de desidert dårligste. Og så var det nettopp deres partier som gikk mest fram under Kommunevalget. Så hva skjedde? Var det rett og slett fotfolket i disse partiene som mobiliserte og fikk med seg mange flere til å kjempe for saker som lokalsjukehus og for å bevare kommunegrensen. Og ikke minst for å bevare kloden. Og at det var fotfolket som påvirket valget – mer enn selvoppnevnte eksperters analyser og terningkast. Det er i så fall godt nytt for et fungerende folkedemokrati. Per Flakstad Fagbladet 9/2015 < 65 fbaargang2015 fbseksjonHEL