| 2017 | 2 | FAGBLADET ~ 81 ERIKSENS SKRÅBLIKK Fagbladet Det er et av de store spørsmålene for tida. Internasjonal presse har balet med det i årevis, og det er vel egentlig ganske få som vet den hele og fulle sannheten om nettopp dette. Spekulasjonene har vært mange, og etter alt som skjedde i fjor, og ikke minst nå i januar, har spekulasjonene skutt i været. Jeg snakker ikke om klimaendringer – om de er menneskeskapte eller ikke, eller om konsekvensene av britenes ja til å gå ut av EU, krigen i Syria, eller om populistbølgen som ser ut til å feie som en kald vind over den vestlige verden. Nei, jeg snakker om det store spørsmålet: Har Donald Trump hentesveis, eller har han det ikke? Selv var jeg sikker på at vi snakket om historiens mest berømte hentesveis. Ikke minst etter å ha sett den 55 minutter lange dokumentaren «Combover – the Movie» (på norsk: Filmen om hentesveis) fra 2005. I filmen blir tilhengerne hans kalt «Combovers». I en av scenene ringer dokumentarjournalisten til Trumps sekretær for å be om et intervju. Men han får klar og tydelig beskjed: Beklager, men Donald Trump har ikke hentesveis! Særlig, tenkte jeg. Alternative fakta. Allerede den gangen… Senere har det imidlertid dukket opp bilder der det kan se ut som om det er en form for hårfeste der. Men ingen – uten at det fins en grunn til det – danderer håret sitt på denne måten, eller? Her kan det være duket for en journalistpris til den som klarer å grave fram hva som er sant, tenker jeg. Gravejournalistikk – i Donald Trumps hår. PER FLAKSTAD KONTROLLERT OPPLAG 1. HALVÅR 2016: 352.113 ANSVARLIG REDAKTØR Hege Breen Bakken hege.bakken@fagbladet.no Telefon 906 58 650 REDAKSJONSSJEF Åslaug Rygg aaslaug.rygg@fagbladet.no Telefon 905 49 278 NETTREDAKTØR Knut Andreas Nygaard knut.nygaard@fagbladet.no Telefon 911 58 222 JOURNALISTER Titti Brun titti.brun@fagbladet.no Telefon 906 92 750 Per Flakstad per.flakstad@fagbladet.no Telefon 907 78 397 Kathrine Geard kathrine.geard@fagbladet.no Telefon 906 17 786 Simen Aker Grimsrud simen.grimsrud@fagbladet.no Telefon 926 89 168 Sidsel Hjelme sidsel.hjelme@fagbladet.no Telefon 951 09 839 Camilla Øvrebø Ondrckova camilla.ovrebo.ondrckova@ fagbladet.no Telefon 916 86 803 Ingeborg Vigerust Rangul ingeborg.rangul@fagbladet.no Telefon 977 87 474 Karin E. Svendsen karin.svendsen@fagbladet.no Telefon 991 54 314 Ola Tømmerås ola.tommeras@fagbladet.no Telefon 909 20 302 Vegard Velle Permisjon TYPOGRAFER Vidar Eriksen vidar.eriksen@fagbladet.no Telefon 476 83 258 Knut Erik Hermansen knut.hermansen@fagbladet.no Telefon 476 83 122 ANNONSER Salgsfabrikken v/Frode Frantzen Telefon 907 39 687 materiell@salgsfabrikken.no TRYKKERI Ålgård Offset AS Hårfint fbaargang2017 fbseksjonFEL