| 2017 | 3 | FAGBLADET ~ 81 ERIKSENS SKRÅBLIKK Fagbladet Har du noen gang vært redd? Da mener jeg ikke sånn litt redd – fordi det var mørkt, eller fordi du skvatt av en scene i en skummel film. Nei, jeg mener virkelig redd! – som når du har stupt ut i kaldt vann og mistet pusten, er i ferd med å få krampe og tror du kommer til å drukne. Eller så redd som hvis du har mistet kontrollen over en bil i stor fart, er forvandlet fra sjåfør til passasjer, og ikke vet om du vil være i live om 20 sekunder. Har du vært så redd noen gang? Har du noen gang vært sulten? Ikke litt fysen, eller ganske tom i magen fordi du måtte hoppe over lunsjen. Nei, jeg mener virkelig sulten – som når du kunne puttet nesten hva som helst i munnen og svelge det ned så lenge det liknet på mat. Har du vært så sulten noen gang? Har du noen gang vært tørst? Ikke bare litt tørst, men så tørst at kroppen ble kraftløs, og du kunne drikke hva som helst – uten tanke på om det var rent eller ikke. Og, har du noen gang vært så redd, eller så sulten, eller så tørst – eller alt på en gang – uten å vite noe om når du kanskje kunne få noe å drikke, uten å vite når du noen gang kunne få tak i mat. Det har du forhåpentligvis aldri. Da kan du heller ikke sette deg inn i situasjonen til menneskene som forsøker å flykte til et bedre liv. Hit til i Norge eller til et annet land. Mange av dem har vært så redde, så sultne og så tørste. Det er derfor de har flyktet. Hadde vi selv kjent på frykten, sulten og tørsten på samme måte, hadde vi kanskje kalt dem for noe annet enn «lykkejegere». PER FLAKSTAD KONTROLLERT OPPLAG 1. HALVÅR 2016: 352.113 ANSVARLIG REDAKTØR Hege Breen Bakken hege.bakken@fagbladet.no Telefon 906 58 650 REDAKSJONSSJEF Åslaug Rygg aaslaug.rygg@fagbladet.no Telefon 905 49 278 NETTREDAKTØR Knut Andreas Nygaard knut.nygaard@fagbladet.no Telefon 911 58 222 JOURNALISTER Titti Brun titti.brun@fagbladet.no Telefon 906 92 750 Per Flakstad per.flakstad@fagbladet.no Telefon 907 78 397 Kathrine Geard kathrine.geard@fagbladet.no Telefon 906 17 786 Simen Aker Grimsrud simen.grimsrud@fagbladet.no Telefon 926 89 168 Sidsel Hjelme sidsel.hjelme@fagbladet.no Telefon 951 09 839 Camilla Øvrebø Ondrckova camilla.ovrebo.ondrckova@ fagbladet.no Telefon 916 86 803 Ingeborg Vigerust Rangul ingeborg.rangul@fagbladet.no Telefon 977 87 474 Karin E. Svendsen karin.svendsen@fagbladet.no Telefon 991 54 314 Ola Tømmerås ola.tommeras@fagbladet.no Telefon 909 20 302 Vegard Velle Permisjon TYPOGRAFER Vidar Eriksen vidar.eriksen@fagbladet.no Telefon 476 83 258 Knut Erik Hermansen knut.hermansen@fagbladet.no Telefon 476 83 122 ANNONSER Salgsfabrikken v/Frode Frantzen Telefon 907 39 687 materiell@salgsfabrikken.no TRYKKERI Ålgård Offset AS Lykkejegere? fbaargang2017 fbseksjonFEL