| 2017 | 5 | FAGBLADET ~ 81 ERIKSENS SKRÅBLIKK Fagbladet Hvilket dyr ville du ha vært hvis du hadde fått lov å velge fritt? Aller helst ville jeg nok ha vært en ulv. Da ville jeg vært sterk, rask og sannsynligvis slu, med en aura av mytisk mystikk rundt meg. Og jeg ville ha vært både elsket og hatet. Og det er da jeg nesten må tenke meg litt om. For jeg har jo livet kjært, og hvis planen er å overleve, fins det kanskje bedre alternativer enn å være ulv i Norge. For her har jo en allianse av sauebønder, jegere og mektige skogeiere slått seg sammen for ta livet av meg og flest mulig andre. Til og med blodtørstige stortingspolitikere vil skippe lover de selv har laget for å drepe meg. Kanskje ikke ulv er så lurt likevel… Jeg ville helt sikkert overlevd hvis jeg i stedet hadde vært ulvens logrende og temmede etterkommer. Men ærlig talt, hund? Er det noe liv å løpe rundt og gjøre alt som menneskene vil? Og når de går tur med meg i bånd, så skal de til og med bære med seg bæsjen min i en svart plastpose. Nei, der går grensen! Da får det bli katt. Da ville jeg vært fri, og blitt elsket uansett hvor mye galt jeg hadde gjort. Så lenge jeg hadde holdt meg unna sauer og elg, kunne jeg mesket seg med dompap og rødstrupe, og sluppet unna med alt, Jeg ville blitt klappet og kost med uten å måtte gjengjelde et eneste lite kjærtegn. Og uten et eneste krav om å behage noen. Og når jeg følte for det, kunne jeg bare rullet meg sammen og opplevd en stund med nirvana på et oppvarmet badegulv. Jo, det må bli katt. PER FLAKSTAD KONTROLLERT OPPLAG 1. HALVÅR 2016: 352.113 ANSVARLIG REDAKTØR Hege Breen Bakken hege.bakken@fagbladet.no Telefon 906 58 650 REDAKSJONSSJEF Åslaug Rygg aaslaug.rygg@fagbladet.no Telefon 905 49 278 NETTREDAKTØR Knut Andreas Nygaard knut.nygaard@fagbladet.no Telefon 911 58 222 JOURNALISTER Titti Brun titti.brun@fagbladet.no Telefon 906 92 750 Per Flakstad per.flakstad@fagbladet.no Telefon 907 78 397 Kathrine Geard kathrine.geard@fagbladet.no Telefon 906 17 786 Simen Aker Grimsrud simen.grimsrud@fagbladet.no Telefon 926 89 168 Sidsel Hjelme sidsel.hjelme@fagbladet.no Telefon 951 09 839 Camilla Øvrebø Ondrckova camilla.ovrebo.ondrckova@ fagbladet.no Telefon 916 86 803 Ingeborg Vigerust Rangul ingeborg.rangul@fagbladet.no Telefon 977 87 474 Karin E. Svendsen karin.svendsen@fagbladet.no Telefon 991 54 314 Ola Tømmerås ola.tommeras@fagbladet.no Telefon 909 20 302 Vegard Velle Permisjon TYPOGRAFER Vidar Eriksen vidar.eriksen@fagbladet.no Telefon 476 83 258 Knut Erik Hermansen knut.hermansen@fagbladet.no Telefon 476 83 122 ANNONSER Salgsfabrikken v/Frode Frantzen Telefon 907 39 687 materiell@salgsfabrikken.no TRYKKERI Ålgård Offset AS Hvilket dyr? fbaargang2017 fbseksjonFEL