| 2017 | 8 | FAGBLADET ~ 81 ERIKSENS SKRÅBLIKK Fagbladet Det er på tide å børste støv av en gammel bok: Da dr. Riux kom ut fra kontoret sitt om morgenen, fant han en død rotte på trappeavsatsen. Det gjorde portneren hysterisk. For det skulle absolutt ikke finnes rotter i huset. Men rottene fantes. Snart kom de fram fra mørket og ut i lyset med pestsmitten sin. Ikke lenge etter er hele den algeriske byen Oran fanget i en ond sirkel av unntakstilstand, sykdom, ødeleggelse og massedød. Vi snakker om «Pesten» av Albert Camus. Boka er en etterkrigsroman, og forfatteren bruker pesten som et symbol på nazismen og de lidelsene folk i Europa opplevde under andre verdenskrig. Camus selv flyttet fra hjemlandet Algerie til Frankrike for å delta i motstandskampen. Han hadde krigens og okkupasjonens redsler tett på livet. Det blir sagt om boka at krigstilstanden sitter i knoklene – både hos forfatteren og hos bokas karakterer. Dr. Riux er blant dem som utrettelig forsøker å bekjempe pesten. Men nettopp i bokas siste avsnitt, der han har lykkes og gledesskrikene stiger opp til ham fra byen, husker han at en slik glede alltid er truet. For pestens basiller verken dør eller forsvinner, skriver Camus. De ligger gjemt i årevis og venter tålmodig. Og den dagen vil kanskje komme da pesten igjen vekker sine rotter og sender dem ut i dagslyset, ut i gatene. Ikke bare Oran, men i for eksempel Kristiansand, i Charlottesville og mange andre steder. PER FLAKSTAD KONTROLLERT OPPLAG 1. HALVÅR 2016: 352.113 ANSVARLIG REDAKTØR Hege Breen Bakken hege.bakken@fagbladet.no Telefon 906 58 650 REDAKSJONSSJEF Åslaug Rygg aaslaug.rygg@fagbladet.no Telefon 905 49 278 NETTREDAKTØR Knut Andreas Nygaard knut.nygaard@fagbladet.no Telefon 911 58 222 JOURNALISTER Titti Brun titti.brun@fagbladet.no Telefon 906 92 750 Per Flakstad per.flakstad@fagbladet.no Telefon 907 78 397 Kathrine Geard kathrine.geard@fagbladet.no Telefon 906 17 786 Simen Aker Grimsrud simen.grimsrud@fagbladet.no Telefon 926 89 168 Sidsel Hjelme sidsel.hjelme@fagbladet.no Telefon 951 09 839 Ingeborg Vigerust Rangul ingeborg.rangul@fagbladet.no Telefon 977 87 474 Karin E. Svendsen karin.svendsen@fagbladet.no Telefon 991 54 314 Ola Tømmerås ola.tommeras@fagbladet.no Telefon 909 20 302 Vegard Velle Permisjon Øystein Windstad oystein.windstad@fagbladet.no Telefon 996 97 830 TYPOGRAFER Vidar Eriksen vidar.eriksen@fagbladet.no Telefon 476 83 258 Knut Erik Hermansen knut.hermansen@fagbladet.no Telefon 476 83 122 ANNONSER Salgsfabrikken v/Frode Frantzen Telefon 907 39 687 materiell@salgsfabrikken.no TRYKKERI Ålgård Offset AS Pesten fbaargang2017 fbseksjonFEL